blog1

Blíží se konec tradičních podílových fondů?

Pro portfolio manažery se stává překonávání srovnávacích indexů čím dál náročnějším cílem, oproti tomu „indexové“ ETF celosvětově získávají na stále větší popularitě. Warren Buffett nedávno řekl, že pro většinu investorů je nejlepší variantou investice do nízkonákladového indexového fondu. Někteří portfolio manažeři dokonce své strategie a fondy rovnou sestavují z ETF kopírujících hlavní indexy, jako jsou S&P 500, Nasdaq100 či MSCI World, za což si pak nechávají náležitě zaplatit. Je však třeba položit si důležitou otázku – tvoří sestavení pasivního portfolia dostatečnou přidanou hodnotu na to, aby za ní retailový klient zaplatil -2% ročně?

Oproti tomu přistoupí-li správce fondu k tradiční metodě výběru jednotlivých titulů, vystavuje se riziku, že výrazně zaostane za výkonem trhu. Dle mého názoru představuje pro správce podílových fondů největší překážku hned několik faktorů.

Tím prvním je samozřejmě nákladovost. Aby podílový fond překonal, nebo aspoň udržel krok se svým benchmarkem, musí si na sebe nejdříve vydělat, a při nákladovosti 2-3% se rozhodně nejedná o jednoduchý úkol. 

Další překážku představuje samotný statut podílového fondu, který může být pro portfolio manažera příliš svazující. V dnešní době, kdy je velká část akciových indexů a tedy i jejich růstu koncentrována v několika největších společnostech, může být např. omezení na jednotlivý titul či sektor fatální.

Třetím faktorem je pak samotná podstata burzovně obchodovaných fondů, např. u nástrojů jako SPY, VOO či IVV kopírujících velmi obsáhlý index o zhruba 500 titulech je téměř nemožné je všechny důkladně zanalyzovat, oproti tomu můžete snadno přehlédnout společnost s obrovským růstovým potenciálem.

Významnou roli hraje rovněž likvidita, která je v případě burzovně obchodovaných fondů prakticky okamžitá. Na vznikající poptávku již začínají reagovat i společnosti zaměřené na aktivní správu portfolií, jako T. Rowe Price Group, a zatímco Češi začali investování sotva přicházet na chuť, je jen otázkou času než dojde ke změně investičního poradenství z podoby, v jaké jej nyní známe.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *